نکاتی که هنگام خرید دیگ بخار باید رعایت کنیم

 1_ از فروشنده یا سازنده ای که میخواهید از او دیگ بخار بخرید مشخصات دیگ بخاری که میخواهد به شما تحویل بدهد را بپرسید. مواردی مشاهده شده که فروشنده دیگی با ابعاد و ظرفیت های پایینتر یا تعداد لوله های کمتر را به عنوان دیگ بخار با ظرفیت بالاتر میفروشند ، حتما با یک متخصص در مورد دیگ بخاری که میخواهید بخرید مشورت کنید.

2-  بعضی از فروشندگان از مصالح مصرفی غیر استاندارد و ارزانتر برای دیگ بخار استفاده میکنند. مثلا در بدنه ، کوره، شبکه و لوله های دیگ بخار باید از نوع فلز آتشخوار، که تحمل دمایی بالاتری نسبت به آهن معمولی دارند استفاده شود . استفاده از آهن آلات معمولی، خطرناک است و هزینه های جبران ناپذیری ممکن است داشته باشد. همچنین  عمر دیگ بخار را کمتر از حد استاندارد میکنند و هزینه های سنگین تعمیرات را بر عهده خریدار میگذارد.

3- نوع مشعل انتخابی باید منطبق با استاندارد همان ظرفت دیگ بخار باشد. استفاده از مشعل با توان کمتر راندمان دیگ بخار را بسیار پایین می آورد و همچنین استفاده از مشعل با توان بیشتر از توان متناسب با ابعاد دیگ باعث خرابی زودهنگام کوره و لوله ها میشود.

4- هنگامی که از سازنده قیمت دیگ بخار را میپرسید مطمئن شوید که سازنده یک دیگ بخار کامل و آماده به کار را در اختیار شما قرار میدهد. بعضی فروشندگان قیمت پایینی برای دیگ بخار اعلام میکنند ولی در هنگام تحویل فقط بدنه و قسمتهای اصلی را تحویل میدهند و برای بقیه وسایل جدا از شما هزینه میگیرند.که با هزینه نصب لوازم جانبی حدودا مبلغ پرداختی شما دوبرابر خواهد شد.

5- در آخر ذکر این نکته مهم است که تمام مواردی که ذکر شد برای کاهش هزینه ساخت دیگ بخار استفاده میشود تا فروشنده در بازاری که قیمت رکن مهمی در فروش محصول دارد حرفی برای گفتن داشته باشد. متاسفانه بیشتر خریداران کم کاری ها و نقص های دیگ بخار برایشان قابل تشخیص نیست و با اعتماد به فروشنده اقدام به خرید دیگ های نا معتبر میکنند. چس حتما با شخص متخصص در این زمینه مشورت کنید.