اجزای تشکیل دهنده دیگ بخار صنعتی

اجزای دیگ بخار

اجزای تشکیل دهنده دیگ بخار صنعتی چیست؟

اجزای دیگ بخار قطعاتی هستند که روی بویلر صنعتی نصب می شوند. این قطعات باعث فعال شدن و از همه مهمتر ایمن شدن بویلر صنعتی می شود. قطعات نصب شده که به لوازم و تجهیزات دیگ بخار نیز شناخته می شوند دارای بخش های مختلف است که عبارتند از: شیرها، قطع کننده ها، تله بخار، هواگیر، پمپ، مشعل، پیش گرمکن، مخزن ذخیره آب، صافی سوخت، آب نما، کنترل کننده فشار، لول کنترل، پرشرسوئیچ، درجه فشار، دما سنج، کنترل کننده دما، شیر قطع کن، دی اریتور، اکونومایزر، تابلو برق و سوپرهیتر است. هرکدام از اجزای دیگ بخار بویلر صنعتی دارای وظیفه و کاربرد خاصی است. که در این مقاله تمامی تجهیزات و لوازم را مورد بررسی قرار می دهیم. کیفیت بالای این قطعات تاثیر مستقیم روی راندمان و طول عمر بویلر صنعتی دارد. همچنین هرچه راندمان بالاتر باشد مقدار بخاردهی و کیفیت بخاردهی بیشتر می شود.

انتخاب درست اجزای دیگ بخار با کیفیت علاوه بر تاثیر روی کیفیت بخاردهی و افزایش راندمان باعث به تعویق افتادن خرابی بویلر صنعتی می شود. هرچه کیفت بویلر بالاتر باشد در وهله اول باعث افزایش اعتبار شرکت و کارگاه تولید کننده می شود. و در وهله دوم خیال مصرف کننده از در حین کار کرد بویلر صنعتی راحت می شود. بطور مثال اگر از لوازم بی کیفیت در ساخت و طراحی بویلر صنعتی استفاده شود ممکن است در مدت زمان کوتاه نیاز به تعمیر داشته باشد. این موضوع باعث کاهش اعتبار شرکت و کارگاه تولید کننده دیگ بخار می شود. و از طرفی مصرف کننده را با مشکل مواجه میکنند و ممکن است تعطیلی چند روزه و یا چند ساعته را برای شغل و صنعت او بوجود آورد. پس باید در هنگام خرید و فروش باید دقت بالای روی کیفیت اجزای دیگ بخار داشته باشید.

اجزای دیگ بخار بویلر صنعتی

اجزای تشکیل دهنده دیگ بخار بویلر صنعتی

با توجه به اینکه بویلر های صنعتی دارای انواع مختلفی مانند چدنی و فولادی در این مقاله اجزای دیگ بخار فولادی را مورد بررسی قرار می دهیم جهت اطلاع از اجزای تشکیل دهنده دیگ چدنی میتوانید به مقاله بویلر چدنی مراجعه کنید.

شیر اطمینان شیر فشارشکن یا شیر اطمینان از فشار بیش از حد مجاز بویلر جلوگیری می کند. این قطعه یکی از آخرین اجزای دیگ بخار است که بصورت مکانیکی بویلر را در برابر فشار های بیش از حد مجاز محافظت می کند. شیر  اطمینان یکی از تجهیزات مهم بویلر است که باید کل جریان تولید شده را کاهش دهد. از این رو بدلیل اهمیت این قطعه بصورت کامل در مقاله شیر اطمینان توضیحاتی داده شده است.

تله بخار: یکی از اجزای دیگ بخار که بصورت خودکار جداسازی چگالش (آب مقطر ناشی از دفع گرمای نهان بخار) موجود در بویلر صنعتی و مقدار هوای موجود در خطوط بخار را انجام می دهد. این عمل باید بدون اتلاف مقدار بخار خروجی باشد. در ورودی تله بخار بایدیک صافی نیز نصب شد تا از ورود رسوب و .. به تله بخار جلوگیری شود.

اما سوال اینجاست که اگر چگالش از خطوط بخار جدا نشود چه اتفاقی برای دیگ بخار رخ می دهید؟ وجود چگالش باعث می شود آب به صورت ضربه ای به لوله ها اثابت کند. و درنیجه لوله شکسته می شود. و عملا بویلر صنعتی از کار می افتد. لوازم و تجهیزاتی از دیگ بخار که نیاز به رفع چگالش دارند عبارتنداز: انتهای لوله های بالا رونده بخار، سرشاخه های اصلی بخار و مبدل های حرارتی است. در اجزای دیگ بخار تله بخار دارای انواع مختلفی می باشد.

انواع مختلف تله بخار در اجزای دیگ بخار

تله بخار خرطومی: این نوع تله بخار دارای یک سوپاپ است که در زمان تغییر دما منبسط و منقبض می شود. و از یک ماده شیمیایی فرار داخل آن استفاده می شود. تبخیر آب باعث تغییر در وضعیت سوپاپ تله بخار خرطومی می شود. و از آنجای که بدلیل وجود مقدار کاهش دما سوپاپ باز است. که در این حالت چگالش به همراه هوا خارج می شود اما مقدار کلی چگالش خارج شده بیشتر از هوا است.

تله بخار بی متال: این نوع تله بخار در اجزای دیگ بخار دارای دو نوار با جنس فلز می باشد. و با خم شدن این دو نوار فلزی سوپاپ ها باز و بسته می شوند. تا زمانی که دمای بی متال به دمای بخار برسد هوا و چگالش از درون سوپاپ عبور می کنند. بخار باعث افزایش حرارت بی متال می شود و در نتیجه سوپاپ بسته می شود. این روند تا زمانی که دمای چگالش کاهش پیدا کند ادامه دارد تا دمای بی متال به وضعیت اولیه بازگردد و سوپاپ باز شود.تله بخار

انواع مختلف تله بخار در اجزای دیگ بخار

تله بخار سطل وارونه: بخار وارد سطل می شود و آن را به طرف بالا می برد. حرمت سطل توسط بخار به سمت بالا باعث بسته شدن سوپاپ می شود. این امر از خروج بخار جلوگیری می کند. و در زمانی که ماده چگاليده جمع شده  بخار  سرد می شود. سطل به طرف پایین حرکت می کند. این حرکت باعث باز شدن سوپاپ شده و در نتیجه خروج  ماده چگاليده می شود. دو نوع تله بخار دیگر است که در اجزای دیگ بخار مورد استفاده قرار میگیرد تله بخار شناور و تله بخار ترمودینامیکی که در ادامه عملکرد آنها را مورد بررسی قرار میدهیم.

در اجزای دیگ بخار عملکرد تله بخار ترمودینامیکی و شناور چگونه است؟

تله بخار شناور و حرارتی: عملکرد تله شناور و تله حرارتی در اجزای دیگ بخار مانند یکدیگر است بدین صورت که تله بخار شناور با جابجا کردن یک توپ کروی شکل که به یک اهروم متصل است. باعث باز و بسته شدن مجرای خروجی تله بخار می شود. از آنجای که تله شناور دارای یک عنصر حرارتی است هوا در مدت زمان راه اندازی و طی کارکرد خارج می شود.

تله بخار  دیسکی ترمودینامیکی: عملکرد این نوع تله در اجزای دیگ بخار بدین صورت است که برای کنترل جریان بخار و چگالش از یک دیسک استفاده می کند. در زمانی که ماده چگالیده در تله جریان بوجود می آید دیسک بالا رفته و باعث باز شدن تله بخار می شود. با عبور بخار و هوا از درون تله، دیسک به طرف پایین حرکت می کند. در نتیجه نیروی لازم برای رانش دیسک به پایین با اختلاف فشار بین بخار کم سرعت بالای دیسک و بخار پرسرعت جاری در فاصله باریک زیر دیسک تأمین می کند. بدین صورت چگالش خارج می شود.

کنترل کننده های دیگ بخار

لول کنترل:  لول کنترل یا قطع کننده آب و احتراق اولین کنترل کننده دیگ بخار است و در زمانی که آب بویلر صنعتی کم می شود مشعل را خاموش می کند. و به پمپ فرمان میدهد که آب داخل بویلر را به حد مجاز برساند. کنترل سطح آن بسیار مهم است اگر سطح خیلی پائین باشد مخزن بویلر خشک می شود و در نتیجه آسیب مکانیکی لوله درام و لوله بویلر ایجاد می شود. اگر سطح آب بیش از حد زیاد باشد به تجهیزات پایین دست آسیب می رساند. محل نصب این نوع اجزای دیگ بخار (لول کنترل) پایین تر از سطح آب است. همچنین این نوع اجزای دیگ بخار دارای انواع مختلف است که عبارتند از لول کنترل معمولی یا شناور و لول کنترل مغناطیسی

لول کنترل معمولی یا شناور: عملکرد این نوع لول کنترل مانند شناور کولر می باشد. بدین صورت عمل می کند که اگر سطح آب از میزان تعیین شده کمتر شود در اولین اقدام این اجزای دیگ بخار دستور به مدار کنترل مشعل جهت خاموش کردن آن می باشد. در طراحی بعضی از بویلر ها آژیر نیز وجود دارد که در زمانی کم آب شدن بویلر توسط لول کنترل به صدا در می آید. پس از خاموش کردن مشعل لول کنترل به پمپ دستور می دهد که آب کم شده از سطح را جبران کند.

لول کنترل های مغناطیسی دیگ بخار نیز بدین صورت عمل می کنند با این تفاوت که در این نوع لول کنترل بجای قطعه ای که ماننده شناور است با این تفاوت که دارای یک میله فلزی است که به آب نمای مغناطیسی متصل است در مواقعی که سطح آب از ملیه فلزی پایین تر باشد. لول کنترل به مدار فرمان مشعل دستور خاموش شدن ان را می دهد. و سپس مقدار سطح آب را به کمک پمپ افزایش می دهد.

آیا تنها کنترل کننده در اجزای دیگ بخار لول کنترل می باشد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت کنترل کننده های دیگری در اجزای دیگ بخار وجود دارند که در ادامه آن ها را مورد بررسی قرار میدهیم.

کنترل کننده فشار یا پرشر سوئیچ : در اجزای دیگ بخار از پرشر سوئیج یا کنترل کننده فشار برای حفاظت از بویلر صنعتی در برابر فشار زیاد استفاده می شود. کنترل کننده فشار جهت قطع کردن تغذیه سوخت استفاده میشود تا فشار بخار بویلر از حداکثر فشار کاری مجاز بیشتر تجاوز نکند. اگر فشار به حد عملیاتی، که کمتر از حداکثر فشار مجاز است، برسد یک پرشر سوئیچ کنترل کننده فشار ثانویه تغذیه سوخت را قطع خواهد کرد.

کنترل کننده های دیگ بخار بویلر صنعتی

کنترل کننده دما: در اجزای دیگ بخار از کنترل کننده دما برای حفاظت از بویلر صنعتی در برابر دمای بیش از حد استفاده می شود.  از کنترل کننده دما در بویلر های گرمایشی و آب گرم نیز بهره می گیرند. معمولا از دو کنترل کننده دما در بویلر ها استفاده می شود. یک کنترل کننده حد دمای زیاد است که تغذیه سوخت را قطع می کند و از افزایش دما آب دیگ بخار جلوگیری می کند. و نمیگذارد دمای آب بویلر به حداکثر در خروجی برسد. دیگر کنترل کننده دما برای زمانی استفاده می شود که دما به دمای عملیاتی که کمتر از حداکثر دمای آب است می رسد و تغذیه سوخت را قطع می کند

شیر تخلیه: وظیفه شیر تخلیه در اجزای دیگ بخار تخلیه کردن آب داخل لول کنترل بویلر صنعتی است. اگر از شیر تخلیه استفاده نشود امکان رسوب گرفتن لول کنترل وجود دارد. اما با استفاده از شیر تخلیه میتوان بعد از تایم کاری مقدار آب جمع شده در لول کنترل را خارج نمود تا داخل آن رسوب نگیرد.

تابلو برق دیگ بخار بویلر صنعتی

یکی از مهمترین اجزای دیگ بخار تابلو برق می باشد. بدلیل اینکه تمامی فرمان ها و دستورات ابتدا به تابلو برق دیگ بخار منتقل شده سپس به قطعه مورد نظر می رسد. بطور مثال در قسمت لول کنترل ها گفتیم که اگر سطح آب داخل بویلر صنعتی زیاد باشد. لول کنترل به مدار فرمان مشعل دستور میدهد. مدار فرمان مشعل داخل تابلو برق قرار داده شده است. تمامی دستورات و فرمان از طریق تابلو برق به اجزای دیگ بخار منتقل می شود. بالا  بودن کیفیت تابلو برق باعث افزایش ضریب ایمنی دیگ بخار بویلر صنعتی می شود.

تابلو برق دارای اجزای مختلفی است که شامل کاور، فیوز، رله، کنتاکتور، سیم و ترمینال می باشد. کاور یا قاب تابلو برق دیگ بخار از جنس فلز است. فیوز ها در انواع ظرفیت دیگ بخار از نظر جریان متفاوت می باشد بدین صورت که برای بویلر های صنعتی با ظرفیت بالا از فیوزهای جریان بالا استفاده می شود. نقش رله در تابلو برق دیگ بخار قط و وصل جریان الکتریکی و فرمان دادن به اجزای دیگ بخار می باشد. کنتاکتور برای راه اندازی و شروع بکار پمپ و مشعل بکار می رود. ترمینال و سیم ها برای ارتباط میان اجزای دیگ بخار بکار می رود که باتوجه به ظرفیت بویلر صنعتی تعداد آن کاهش و یا افزایش می یابد.

لوازم دیگ بخار بویلر صنعتی

هواگیر بویلر صنعتی:  از هواگیر بویلر صنعتی در اجزای دیگ بخار برای خارج نمودن هوای آزاد شده از آب درون بویلر  استفاده می شود. از هواگیر بویلر صنعتی معمولا در دیگ آب گرم نصب استفاده می شود.

پمپ : وظیفه پمپ در بویلر های صنعتی مهیا کردن مقدار آب لازم می باشد. یکی از اصلی ترین اجزای دیگ بخار محسوب می شود. و دارای انواع مختلف می باشد که باتوجه به طراحی و ساخت دیگ بخار از آن استفاده می شود. برای آشنای بیشتر با انواع پمپ کاربرد مزایا و معایب آن میتوانید دسته انواع پمپ بویلر صنعتی را مطالعه کنید. در این قسمت نیز تعدادی از پمپ های که بیشترین استفاده را دارند مورد بررسی قرار میدهیم.

پمپ برگشتی چگالش: این پمپ در اجزای دیگ بخار برای خذف چگالش می باشد. اما سوال اینجا که چگالش را با استفاده از تله بخار از بین میبردن چرا باید از پمپ برگشتی چگالش استفاده کرد؟ در مواقعی که نمیتوان از تله بخار استفاده نمود از پمپ برگشتی چگالش استفاده می شود.

پمپ برگشتی خلا: جهت انتقال آب از مخزن خلا به بویلر صنعتی و یا مخزن تغذیه از پمپ برگشتی خلا استفاده می شود.

پمپ سانتریفیوژ یا پمپ گردش: برای ایجاد جریان آب گرم داخل سیستم های گرمایشی بکار می رود. بیشترین کاربرد آن در بویلر های آب گرم می باشد. در زمان ساخت و طراحی بسته به نیاز دیگ بخار از این اجزای دیگ بخار در سایز های مختلف استفاده می شود. برای نصب پمپ سانتریفیوژ یا پمپ گردش باید آن را در سمت تخلیه نصب نمود نه در سمت برگشت.

لوازم بویلر صنعتی

دماسنج: همانطور که ازاسم این اجزای دیگ بخار پیداس برای نشان دادن دمای آب درون بویلر استفاده می شود. لازم است یک دماسنج روی بویلر صنعتی نصب شود.

اجزای مشعل دیگ بخار یا اجزای تشکیل دهنده مشعل بویلر صنعتی

مشعل از مهمترین اجزای دیگ بخار می باشد که باتوجه به نیاز مشتری باتوجه به نیاز مشتری قبل از طراحی و ساخت بویلر صنعتی تعیین می گردد.  مشعل و سوخت بویلر صنعتی با یکدیگر رابطه مستقیم دارند. برای تبدیل سوخت به حرارت از مشعل استفاده می شود. و همانطور که گفته شد بسته به نیاز مشتری که چه نوع سوختی را میخواهد استفاده کند این اجزای دیگ بخار را میتوان تغییر داد. بویلر های نیز وجود دارد که قابلیت سوزاندن دو نوع سوخت را دارند. در مورد انواع مشعل و انواع سوخت در بویلر های صنعتی مقالاتی در این سایت وجود دارد که میتوانید با کلیک روی انواع مشعل بویلر صنعتی و انواع سوخت بویلر صنعتی از انواع مشعل و سوخت های دیگ بخار مطلع شوید. اما در این مقاله میخواهیم اجزای مختلف مشعل را بررسی کنیم.

اجزای مشعل دیگ بخار

اجزای مشعل دیگ بخار

بر اساس شکل فوق اجزای مشعل دیگ بخار تشکیل شده از 35 قطعه که در ادامه هرکدام را معرفی می کنیم.

1. قاب 2. پمپ نفتی 3. کویل 4. تنظیم کننده یا رگولاتور 5. فیلتر حلقه ای 6. دریچه 7. صفحه 8. کنترل کننده 9. جعبه تقسیم 10. پوسته 11.مهره پمپ 12.لوله 13. اتصال پمپ 14. شلنگ 15.موتور 16.کاور 17.طوقه 18. نازل نگهدارنده 19. فتورزیستور 20. صفحه منتشرکننده 21. فلانژ 22. بخش جلوی 23. تونل انفجار 24. الکترود 25. گیره 26. اتصال دهنده 27. تونل 28. تنظیم کننده دریچه هوا 29. جک هیدرولیک 30. دریچه هوا 31. فن 32. خازن 33. نگهدارنده 34.سوکت 35. دو شاخ برق

معرفی اجزای دیگ بخار

لوله تعدیل کننده: لول تعدیل کننده یا حلقه هارتفورد وظفیه آن در اجزای دیگ بخار متعادل نمودن فشار بین خروجی بخار و ورودی برگشت چگالش است.لوله تعدیل کننده توسط شرکت بیمه و بازرسی دیگ بخار هارتفورد در سال 1919 معرفی شد تا خرابی بویلر را کاهش دهد.

مخزن انبساط: همانطور که از اسم این نوع اجزای دیگ بخار پیداس وظیفه آن جلوگیری از انبساط آب در زمان افزایش حرارت است. بدلیل اینکه در زمانی که آب گرم می شود حجم آن افزایش پیدا می کند و سبک تر می شود. و به سمت واحد های گرمایشی حرکت می کند. با وجود این مخزن دیگر انبساطی در آب رخ نمیدهد. در حقیقت یک نوع شیر اطمینان است. که آب اضافه را در زمان اقزایش حرارت که در عین حال باعث افزایش حجم می شود را جمع آوری می کند. مخزن انبساط در بالاترین قسمت بویلر صنعتی نصب می شود.

پیش گرمکن: برای پمپاژ بهتر و سوخته شدن بهتر انواع سوخت های سنگین از پیش گرمکن استفاده می شود. همچنین جهت آماده سازی نفت کوره سنگین به منظور جابه جایی آسان در مخزن ذخیره یا سوختن در مشعل، از پیش گرمکن استفاده میشود. این نوع اجزای دیگ بخار دارای انواع مختلفی است که عبارتند از پیش گرمکن بخاری یا آبی و پیش گرمکن برقی از پیش گرمکن بخاری یا آبی برای گرم کردن اولیه، و از پیش گرمکن برقی برای گرم کردن زمان راه اندازی و مراحل نهایی استفاده می کنند.

صافی سوخت:  از صافی سوخت در اجزای دیگ بخار برای جداسازی مواد خارجی از سوخت استفاده می شود. و  قبل از مشعل نصب می شود. مزیت صافی دوتایی این است که در حال تمیزکاری یک صافی، صافی دیگر کار می کند. این عمل بدلیل این است که هنگام استفاده از نفت کوره سنگین، صافی سوخت باید مکررا تمیز کاری شود.

تجهیزات دیگ بخار

سیستم های تأمین و ذخیره سازی سوخت:  یکی دیگر از اجزای دیگ بخار سیستم تأمین و ذخیره سازی سوخت بویلر صنعتی می باشد که  شامل یک مخزن سوخت، لوله های رابط، و صافی های مربوطه است. این سیستم بسته به فاصله مخزن ذخیره سازی از مشعل و درجه سوخت ممکن است به پمپ انتقال سوخت نیاز داشته باشد. برای سوخت نفت کوره معمولا 4 نفت کوره که در دیگ های کم فشار مورد استفاده قرار می گیرند عبارت اند از نفت کوره شماره 2، شماره 4، شماره 5، و شماره 6، از بین این ها، شماره 2 سبک تر است و شماره 6، که با نام «بونکر سی» نیز شناخته می شود، از همه سنگین تر است.

تجهیزات بویلر آب گرم

مخزن ذخیره: مخزن ذخیره در اجزای دیگ بخار بیشتر برای نفت کوره استفاده می شود. مخزن ذخیره دارای مارپیچ های گرمایشی با آب یا با بخار است که در مخازن ذخیره نصب می شوند تا نفت کوره را گرم کنند و دمای مخزن را بین 100 الی 120 درجه فارنهایت نگه دارد. این محدوده دمایی باعث می شود تا نفت کوره بدون تولید بخار انفجاری، پمپاژ شود. یکی از قوانین آژانس بین المللی حفاظت محیط زیست EPA این است که مخزن نفت کوره باید در ظرف محافظ قرار گیرد. همچنین نفت کوره هنگام انجام اعمالی مانند تمیز کاری مخزن باید به عنوان «ضایعات زیان آور» تلقی شود.

اکونومایزر: در اجزای دیگ بخار اکونومایزر ها مبدل های حرارتی هستند که آب را تا نقطه جوش گرم می کنند. برای اطلاع بیشتر از اکونومایزر میتوانید به مقاله  اکونومایزر بویلر صنعتی مراجعه کنید.

سوپرهیتر: در اجزای دیگ بخار سوپر هیتز نیز مانند اکونومایزر یک مبدل حرارتی است. با این تقاوت که سوپرهیتر بخار اشباع را به بخار ما فوق گرم تبدیل می کند. برای اطلاع از نقش سوپر هیتر در بویلر صنعتی کلیک کنید.

اجزای دیگ بخار آب گرم

اجزای دیگ بخار آب گرم تفاوت چندانی با بویلر های صنعتی معمولی ندارد و میتوان گفت اجزای تشکیل دهنده آنها تقریبا شبیه به یکدیگر است بسیار از این قطعات را در مباحث قبل بررسی کرده ایم در اینجا دی اریتو و درجه فشار و اجزای درجه فشار دیگ بخار را بررسی میکنیم.

دی اریتور: در اجزای دیگ بخار از این قطعه برای از بین بردن اکسژن و گازهای موجود در آب که در آن حل نشده اند استفاده می شود. اما سوال اینجاست که چرا باید اکسژن و گاز ها را با دی اریتور از بین برد؟ بدلیل اینکه وجود اکسیژن و گاز های حل نشده می تواند باعث خوردگی بویلر صنعتی شود. برای جلوگیری از خوردگی بویلر صنعتی از دی اریتور استفاده می شود.

درجه فشار: همانطور که از اسم این اجزای دیگ بخار پیداس وظیفه آن نشان دادن فشار در نقاط مختلف بویلر صنعتی است. درجه فشار به اپراتور این امکان را می دهد که در وهله اول بتواند فشار را مشاهده کند و در وهله دوم فشار را در حداکثر محدوده فشار مجاز نگه دارد. به منظور ثبت صحیح فشار، تمامی درجه های فشار باید به راحتی قابل مشاهده باشند. فشار را برحسب پوند بر اینچ مربع (psi) نشان میدهند. «فشار نسبی» عبارت است از میزان فشار بالاتر از فشار اتمسفر. از طرف دیگر، «فشار مطلق» عبارت است از فشار نسبی بعلاوه فشار اتمسفر

درجه مرکب در اجزای دیگ بخار چیست؟ ترکیب یک درجه فشار و یک درجه خلا است، که معمولا از آن در بویلر های کم فشار استفاده می شود. این درجه، خلا را برحسب اینچ جیوه (Hg) در سمت چپ و فشار را برحسب پوند بر اینچ مربع (psi) در سمت راست خوانده می شوند.

انواع درجه فشار در بویلر صنعتی

سه نوع درجه فشار در اجزای دیگ بخار  وجود دارد: بوردون، خرطومی، و مارپیچ. درجه فشار بوردون دارای یک لوله توخالی با مقطع بیضی به نام «لوله بوردون» است، و هنگامی که فشار ایجاد می شود این لوله راست می شود. سر باز این لوله به سر بخار یا سر آب دیگ متصل است. سر بسته آن توسط یک بازوی مکانیکی به عقربه درجه متصل است. از درجه خرطومی معمولا برای فشارهای کمتر از 30psi استفاده می شود.

برد درجه برد: برد درجه  فشار باید یک و نیم تا دو  برابر حداکثر فشار کاری مجاز بویلر صنعتی باشد. بدین ترتیب، عقربه درجه در حدود وسط مقیاس قرار می گیرد. این درجه برای دیگ های گرمایش بخار باید بین محدوده 60psi و نه کمتر از یک و نیم برابر و نه بیشتر از 3 برابر تنظیم شیر اطمینان دیگ آب گرم تنظیم شود.

دقت درجه بویلر صنعتی: دقت درجه فشار در اجزای دیگ بخار باید بین یک تا یک و نیم درصد فشار واقعی باشد.

انواع درجه فشار در بویلر صنعتی

تنظیم درجه: اپراتوری که فشار دقیق را نمی خواند ممکن است دیگ بخار را  از تنظیم خارج کند. هر درجه فشاری در بویلر صنعتی که دقت آن بین یک و نیم درصد فشار واقعی نباشد، باید تنظیم درجه شود. درجه مورد استفاده برای اجزای دیگ بخار باید دست کم سالی یک بار با استفاده از درجه آزمون یا تستر وزن مرده تنظیم شود.

لوله سیفون: از محل نصب لوله سیفون در اجزای دیگ بخار بین بویلر صنعتی و درجه فشار استفاده است تا از آسیب رساندن بخار به لوله بوردون جلوگیری شود. دو نوع لوله سیفون وجود دارد: سیفون دم خوکی و سیفون U- شکل، یک شیر دستی برای تغییر درجه در صورت خرابی یا درست کار نکردن درجه فشار، نصب میشود.

قطعات و اجزای دیگ بخار

آبنمای شیشه ای: یکی از مهمترین اجزای دیگ بخار که تعداد آن باتوجه به ظرفیت بویلر صنعتی افزایش می یابد. و باید یک یا چند آبنمای شیشه ای روی ستون آب یا دیگ توسط بست با حداقل اندازه نصب شود. کمترین سطح آب مجاز در یک بویلر توسط شرکت سازنده ارائه می شود. توصیه به طوری که هیچ خطری از لحاظ گرمایش بیش از اندازه وجود ندارد. پایین ترین بخش قابل مشاهده یک آبنمای شیشه ای باید دست کم 25 میلیمتر بالاتر از پایین ترین سطح آب باشد.

در زمان ساخت دیگ بخار هر بویلر به طور دائمی علامت گذاری می شود به طوری که پایین ترین سطح آب مجاز مشخص می گردد. آبنمای شیشه ای یک دیگ برقی  باید سطح آب را هنگام راه اندازی و تحت حداکثر بار بخار نشان دهد. در یک بویلر برقی از نوع مقاومتی، پایین ترین بخش قابل مشاهده درجه باید دست کم یک اینچ بالاتر از پایین ترین سطح آب مجاز باشد. در اجزای دیگ بخار آب نما دارای دو نوع است آبنمای شیشه ای و آبنمای مغناطیسی

آبنمای مغناطیسی

آبنمای مغناطیسی ابزار اندازه‌گیری مایع است و بنابراین باید بخ دیگ بخار متصل می‌شود و مستقیما با آب داخل بویلر ارتباط داشته باشد. تا بتوان سطح آن را اندازه‌گیری کرد. داخل آبنمای مغناطیسی یک شناور با یک آهن ربا قرار دارد. این شناور بر روی سطح آب بویلر صنعتی قرار میگیرد.

هنگامی که سطح آب بالا می‌رود و یا سقوط می‌کند، به همین ترتیب شناور به بالا یا پایین حرکت می‌کند، پس آهن‌ربا مجموعه‌ای از علامت‌های مغناطیسی رنگی را می‌چرخاند، و شاخص‌های بصری را درست بیرون اتاق از یک رنگ به دیگری تغییر می‌دهد. از آنجای که شاخص سطح مغناطیسی بر تعامل بین آهن‌ربا متمرکز است، این اجزای دیگ بخار برای اندازه‌گیری سطح به یک منبع قدرت نیاز ندارند.

نکته آخر در مورد تمامی اجزای دیگ بخار

برای بالا بردن کیفیت بویلر صنعتی باید اجزای دیگ بخار دارای راندمان و کیفیت بسیار بالای باشد. کیفیت بالای اجزای بویلر صنعتی روی قیمت دیگ بخار تاثیر مستقیم دارد. یکی از الزمات استاندارد بودن بویلر های صنعتی استفاده از اجزای دیگ بخار با بالاترین کیفیت ممکنه می باشد. که باغث افزایش طول عمر و کیفیت بالای بخاردهی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *